Wednesday, March 23, 2011

Ühendused: alkoholimüük laulupeol tuleks keelata


Eesti tubaka ja alkoholi tarvitamise kahjude vähendamise koja (ETAK) liikmed saatsid kultuuriministeeriumile kirja, milles tegid ettepaneku keelata laulu- ja tantsupidudel alkoholimüük ning samuti palusid nad Tallinna linnavalitsusel keelata alaealiste sissepääs Õllesummerile.
«Alkoholi liigtarvitamine on Eestis väga tõsine probleem. Oleme Euroopas esimeste hulgas nii alkoholitarbimiselt inimese kohta kui alkoholist põhjustatud haiguste ja vigastussurmade poolest. Meie lapsed joovad alkohoolseid jooke üha rohkem ja alustavad sellega aina nooremas eas,» seisis ühenduste ühisavalduses.
Kultuuriminister Laine Jänesele saadetud kirjas tegid nad edaspidi panime ette korraldada edaspidi kõik üleriigilised ja kohalikud laulu- ja tantsupeod nii, et peopaikades ei müüda ega
tarvitata alkoholi.
«Tegime juba 2009. aastal üleskutse pidada laulu- ja tantsupidu, kus esinejate ja publiku hulgas on tuhandeid lapsi, alkoholita. Rahvas võttis meie ettepaneku hästi vastu, kuid peopaikades müüdi alkoholi, sest korraldajate sõnul olid lepingud alkoholitootjatest sponsoritega juba sõlmitud. Kordame nüüd oma ettepanekut aegsasti enne järgmist üldlaulu- ja tantsupidu ja loodame, et seekord ei ole takistusi alkoholi peolt eemal hoidmisel,» kirjutasid ühendused.

Postimees: Erakondade esindajad pooldavad alkoholi ostmise vanusepiirangu tõstmist

Eesti tubaka- ja alkoholikahjude vähendamise koja korraldatud alkoholi- ja tubakapoliitika teemalisel foorumil leidsid Eesti erakondade esindajad, et alkoholi ostmise vanusepiiri võiks selle tarbimise vähendamise eesmärgil tõsta.
Andrus Lipand tervisedenduskeskusest MTÜ Salutáre tõstatas foorumil küsimuse, et kui paljudes riikides on lubatud alkoholi osta näiteks 20- või 21-aasta vanuselt, siis miks ei oleks sama võimalik ka Eestis. «Kuidas me oleme suutnud sättida, et kasiino sissepääs on lubatud alles alates 21. eluaastast, see on samuti sõltuvusttekitava toimega, aga alkoholipudeli anname kätte 18-aastaselt? Kas te näete, et teie erakonnad võiks mõelda vanusepiiri tõstmise peale?,» esitas Lipand küsimuse erakondade esindajaile.
«Lühike vastus – jah,» oli erakonna Eestimaa Rohelised esindaja Aleksander Laane vastus napp.
SDE esindaja Ene Tomberg nägi vanusepiiri tõstmises samuti ühe võimalikku variandina: «Aga kindlasti ei ole see päris nii, et me kohe ütleme, et tänasest päevast enam ei müü. Me peame natuke tegema selgitustööd. Seda peab tegema ka lastevanemate hulgas, sest tänane 18-aastane elab oma boyfriendi või girlfriendiga, tal võib olla laps ja selle tõttu me peame minema järk-järgult, et ei tekiks kohe vastureaktsioon, mida me oleme näinud. See tähendab pikaajalist ettevalmistustööd.»
Loe pikemalt Postimehest

Postimees: Karskusliidu juht: alkoholikahjud tulenevad otseselt poliitilistest otsustest

Eesti tubaka- ja alkoholikahjude vähendamise koja (ETAK) korraldatud alkoholi- ja tubakapoliitika teemalisel foorumil möönis koja juhatuse liige ja karskusliidu juht Lauri Beekmann, et rahva tervisenäitajad tulenevad otseselt riigi poliitilistest otsustest.
«William Farr, 19. sajandi Briti epidemioloog ja väidetavalt meditsiinilise statistika rajaja on öelnud nii kaugel ajal, et ükski tervisenäitaja Euroopas ei ole juhuse tulemus, need tulenevad otseselt nendest poliitilistest otsustest ja tingimustest, milles rahvad elavad. Rahva tervis, kaasa arvatud alkoholi ja tubakaga seotud kahju ei vähene iseenesest,» nentis Beekmann.
Üheks olulisema verstapostina võitluses alkoholikahjude vastu tõi karskusliidu juht välja möödunud aastal avaldatud Briti teadlaste uurimuse, milles teadlaste töörühm reastas erinevad sõltuvusained, kuhu hulka arvati ka kaks legaalset sõltuvusainet ehk tubakas ja alkohol.
Suurimat kahju tekitav sõltuvusaine
«Ja võib öelda, et terve maailma meedia ja paljude spetsialistide suureks üllatuseks asetati alkohol ülivõimsalt esimesele positsioonile, ehk teisisõnu kõige ohtlikumaks ja kõige suuremat kahju tekitavaks sõltuvusaineks. Spetsialistide leer ütles, et jah tõesti, niiviisi see on, kuid keegi ei olnud seda sellisel tasemel siiamaani välja öelnud. Me räägime legaalsest ainest, mida me reklaamime ja tarbime, ehk teisisõnu propageerime, mille tarvitamine on äärmiselt aktsepteeritud, kättesaadavus väga suur ja hind väga odav. Ja ometigi on see kõige kõrgema kahjulikkuse tasemega tervele ühiskonnale,» rääkis karskusliidu juht.
Beekmann lisas, et maailma terviseorganisatsioon tuli alles hiljuti välja pikalt oodatud alkoholi globaalse olukorraraportiga, mille kohaselt tapab alkohol 2,5 miljonit inimest igal aastal. «Alkohol tapab enam kui aids tuberkuloos ja vägivald – põhimõtteliselt on see suurim probleem meie ühiskonnas,» leidis ta.
Loe pikemalt Postimehest